Ok ok, så jag vet att det här typ har blivit en hönsblogg men alltså hörrni. Första ägget kom i dag.
Ni kanske ser att det inte är yer old traditionella äggfärg, eller hur? Det är ljust blågrönt. Till den tidigare flocken skaffade jag nämligen två araucanor och deras specialitet är blåa ägg. Fick lägga det bredvid ett vanligt vitt ägg för att ni skulle kunna se skillnaden ordentligt. Kan nästan förlåta araucanorna för att de är skittaskiga mot de fem andra. Men bara nästan.
Araucanaägg är SÅ vackra, vi har också haft en araucana (engelsk). Och nu när vi tittade på Hjälp, vi har köpt en bondgård blev vi ALLA sugna på att skaffa höns igen, och jag skulle så klart hemskt gärna vilja ha en flock med så många olika äggfärger som möjligt (du förstår att jag prioriterar det viktigaste, hehe). Och nu blir jag ännu mer inspirerad.
Äggfärg är superviktigt. Funderar allvarligt på att skaffa marans också, för chokladbruna ägg.
Skriv gärna mera om hönsen! Tycker själv det är superkul att läsa om när man skaffar djur. 🙂 Vad har du för raser? Och framförallt, hur ser hönshuset ut nu?
Ska bli! Rapport om hönshuset är på kommande… ,)